Jak pokazują badania, marzenie o byciu kierowcą dotyczy co trzeciego chłopca w wieku szkolnym. W praktyce zawód ten jest wykonywany także przez przedstawicielki płci pięknej. Poniżej omówienie codziennych trudów, z którymi należy się liczyć w pracy kierowcy.
Samochód, czyli drugi dom
Podstawowym narzędziem, a zarazem miejscem, w którym kierowca wykonuje swoje obowiązki, jest dedykowany pojazd. Może to być np. samochód dostawczy, ciężarowy, czy pojazd komunikacji miejskiej, w tym także taksówka. Niejednokrotnie niezmienna pozycja siedząca jest koniecznością przez 8 godzin. W związku, przymierzając się do pracy na tym stanowisku, warto już wcześniej zadbać o swój kręgosłup.
Kolejnym istotnym aspektem w tym zawodzie jest umiejętność maksymalnej koncentracji na trasie, a niekiedy także przewidywanie zachowań innych uczestników. Drogi, zarówno te krajowe, jak i zagraniczne charakteryzują się występowaniem na nich przeróżnych osób za kółkiem. Część z nich jest prowodyrem niebezpiecznych sytuacji. Jak podkreślają kierowcy, warto obserwować sytuację na trasie oraz wokół niej. Wszystko po to, by móc uniknąć niejednej kolizji bądź wypadku drogowego.
Podsumowując, warto pamiętać, że praca na stanowisku kierowcy wiąże się z różnego rodzaju niebezpieczeństwami, jak chociażby wypadki drogowe, czy długie tygodnie nieobecności w domu. Z drugiej jednak strony daje możliwość poznawania nowych ludzi i krajów. A jak twierdzą sami kierowcy, przede wszystkim nie jest monotonna.
To prawda, że prawo jazdy to nie wszystko. Odpowiednie predyspozycje do tego grają kluczową rolę. Bycie zawodowym kierowcą jest bardzo odpowiedzialne i wymaga umiejętnego przewidywania sytuacji.
Oczywiście, że tak.