Praca kierowcy, a Kodeks Pracy

warunki pracyKierujący pojazdem, który świadczy swoją pracę na rzecz pracodawcy (na podstawie umowy o pracę), pozostaje pracownikiem. Nic więc dziwnego, że podlega on przepisom prawnym. Jakim konkretnie? Jakie obowiązki spoczywają na barkach firmy?

Pojęcie czasu

Czy w przypadku pracy kierowców możliwy jest system ośmiogodzinny? W niektórych przypadkach owszem. Często jednak wykonawcy tego zawodu pracują w trybie równoważnym, czyli 12 godzin na dobę. Wówczas przepisy prawa określają nieco odmienny okres rozliczeniowy. Bardzo często dotyczy to pracy kierowców, którzy zajmują się przewozem drogowym.

Czas na kawę

Jak wiadomo, każdy człowiek potrzebuje czasu na przerwę. Bez względu na charakter wykonywanej pracy. Identycznie jest w przypadku kierowców. Zgodnie z przepisami przysługuje im  30 minut odpoczynku. Pod warunkiem, że w pracy spędzają 8 godzin. W przypadku większej ilości, czas ten ulega wydłużeniu o kwadrans. Bardzo istotne jest również to, iż każdego tygodnia kierowca ma prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku.

Pracodawca, a obowiązki

W przypadku pracy kierowcy niezwykle ważną rolę pełni także jego pracodawca. Jest on zobligowany do tego, aby informować swojego podwładnego o przysługujących mu prawach. To w jego gestii jest także rejestr czasu pracy oraz uzyskanie na piśmie informacji odnośnie wykonywania podobnej pracy na rzecz innych podmiotów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *